(La)Tex a Emacs

1. Emacs

Používam GNU Emacs 22. Vraj existuje aj XEmacs, občas som si ho aj spustil, ma pekný inštalačný balíčkovací systém, ... Ale, netreba meniť to, čo mi funguje.

Emacs ako editor je fajn, najmä preto, lebo si ho môže každý upraviť na svoj spôsob. Po pár rokoch práce s ním sa moje zmeny utešene rozrastajú a v súčasnosti som v polohe opačnej - začínam ich vyhadzovať a vracať sa k pôvodnému. Ak by to niekoho zaujímalo, na tejto stránke sú nastavenia pre MDK Linux, prípadne postup inštalácie pre MS Windows.

Na druhej strane si ale vyžaduje, aby užívateľ (najmä ako v mojom prípade, keď migrujem od Windows preč), zmenil svoje zvyky, čo sa zrejme nie každému páči. Je to dané tým, že bol napísaný už veľmi dávno. Je dosť veľký, dlho nabieha a ako vravia niektorí priaznivci editora vi a podobných, Emacs je dobrý operačný systém, len keby mal lepší vstavaný editor (čo samozrejme nie je pravda). Jeho základné klávesové skratky tu (PS) a tiež trocha inak tu (PDF).

2. Emacs a LaTeX

Aj keď Emacs v štandardnej inštálacii obsahuje podporu práce s TeXom, nie je to celkom ono. Ja osobne si vysoko cením nasledovné balíky:

Ďalšie balíky, ktoré často používam, ale nemajú súvis s LaTeXom:

Z tých ďalších, ktoré využívam každodenne, sú dired (práca so súbormi a adresármi), diary (kalendár), gnuserv (win)/emacsclient (unix) (iba jedna inštancia emacsu)...

3. Moje lisp súbory

Všetky súbory tu uvedené sú silno začiatočnícke. Síce (občas) fungujú, ale nie su zrejme príliš pekne napísané a privítam každé ich vylepšenie, ktoré je zatiaľ nad rámec mojich elispových znalostí.

4. Linky

Môj krátky kurz LaTeXu
AUC TeX
AUC TeX + MikTeX + .emacs
GNU Emacs for Windows NT and Windows 95/98
Emacs Lisp List
The very unofficial dotemacs home
Lispmeralda
Inštalácia MikKTeXu - TeX pod MS prostredím

Linky


Miroslav Fikar