Tento projekt je spolufinancovaný z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Štipendijného programu EHP Slovensko.
Grantová schéma: Štipendijný program EHP Slovensko – Mobilitné projekty medzi vysokými školami – EEA/EHP-SK06-II-01
Číslo projektu: SK06-II-01-004
Čas riešenia: 2.6.2015 - 30.9.2016
Partneri
Anotácia projektu
Cieľom projektu je podpora medzinárodnej mobility študentov, doktorandov a akademických pracovníkov štyroch zúčastnených fakúlt STU Bratislava s partnerskými univerzitami NTNU Trondheim a Universität Liechtenstein. Mobility budú zamerané na zahájenie novej akademickej spolupráce medzi Lichtenštajnskou Univerzitou a STU Bratislava v oblasti stavebníctva, architektúry a územného plánovania so zameraním na využívanie alternatívnych zdrojov energie v prevádzke budov, vrátane počítačových simulácií potrieb energií a vnútorného prostredia, a tiež priestorové plánovanie vidieckych sídel. Tiež prispejú k ďalšiemu rozvoju už existujúcej vzájomnej spolupráce medzi NTNU Trondheim a fakultami STU v Bratislave v oblasti pokročilých metód automatického riadenia a k rozvoju medzifakultnej spolupráce na STU.
Ciele projektu pre FCHPT STU
Projekt nadväzuje na predchádzajúcu spoluprácu troch fakúlt STU (FCHPT, SjF a FEI) s NTNU Trondheim s partnermi v oblasti automatického riadenia realizovanú v rámci projektu NIL-I-007-d, ktorá priniesla aj širšie medzinárodné ohlasy (napr. citácie vytvorených študijných materiálov a zborníkov). Táto už existujúca nórsko-slovenská spolupráca sa v rámci mobilitného projektu ďalej rozvinie s dôrazom na oblasť pokročilých metód automatického riadenia a ich prenos do vzdelávacieho procesu a do prípravy absolventov jednotlivých stupňov štúdia pre priemyselnú prax.
Mobilitný projekt celkovo prispeje k výchove absolventov so špičkovými poznatkami a zručnosťami potrebnými pre prácu v medzinárodných tímoch a k zvýšenej konkurencieschopnosti nášho vzdelávania, či našej vedy, výskumu a priemyslu na medzinárodných trhoch.
I learnt basics of MPT Toolbox. I got familiarized with properties of polyhedron i.e. the construction of polyhedron with help of hyperplane (H-), Vertex (V-) representation and lower and upper bounds. I was able to work with polyhedron with equality and inequality constraints. I came to know about checking of Empty set, bounded and dimensional properties of a polyhedron.
I also learnt about designing and construction of a MPC Controller and Explicit MPC Controller. I was able to construct MPC Controller for a given LTI system with specific state and input constraints and state and input penalty functions. Explicit MPC was developed with the help of MPT Toolbox. I learnt about plotting and accessing partitions of Explicit MPC and I was successful in evaluation of a control law for such MPC.
I implemented different algorithms mentioned in Predictive Control for Linear and Hybrid Systems, F. Borrelli, A. Bemporad, M. Morari, for finding the region of current state for explicit MPC. Sequential search and maximum value algorithms were implemented along with the algorithm with descriptor function and their efficincies were measured by noting down the time elapsed during computations.
Outcomes of the stay:
The stay was focused on modeling and simulation of the CO2 removal process using membrane contactors. A model was developed to describe the CO2 removal process where two membrane contactors are used first to absorb carbon dioxide from the gas mixture and then to desorb it. The work consisted of literature review, modeling of membrane contactor for absorption process, modeling of two membrane contactors with absorption and desorption processes to remove carbon dioxide from the gas mixture, and testing and determination of the performance using simulations. A manuscript of a joint paper for the SSKI 2016 international conference was prepared. The model developed in this project will be subject to further work where the process will be optimized in order to achieve a better performance with maximum amount of CO2 being purified.
During the stay I also attented weekly meetings and seminars with the research group members, who gave me their support and also useful feedback for my work.