- Číslo projektu:
- STU Stevek
- Názov projektu:
- Pokročile metódy optimalizácie v drážkovaní metalových vrstiev
- Typ projektu:
- Ostatné projekty
- Začiatok projektu:
- 00.00.2013
- Koniec projektu:
- 00.00.2013
Grant: Programu na podporu mladých výskumníkov STU v Bratislave
Čas riešenia: 2013
Abstrakt: Automatizácia elektronického návrhu (Electronic design automation - EDA alebo ECAD) je kategória programových prostriedkov pre návrh elektronických systémov. Tento projekt je zameraný na jeden z mnohých problémov patriacich do tejto kategórie. Konkrétne sa jedná o problém slotovania metalových vrstiev, ktorý je úzko spojený s analýzou vypĺňania (filling analysis) pri chemicko-mechanickom leštení . Problém rozmiestnenia slotov je taktiež úzko spojený s úlohou rozmiestnenia komponentov na ploche (floor planning problem, rectangle packing problem)
Metalove vrstvy sa využívajú na prepojenie súčastí elektronického komponentu a prevažne majú tvar lomenej linky s určitou šírkou. Ak linka presiahne povolenú šírku je nutné vložiť do vrstvy prázdne miesta (sloty).
Tento projekt je zameraný na návrh rozmiestnenia slotov v metalovej vrstve pomocou metódy multiparametrického programovania a jeho implementácie.
Ciele projektu: Hlavným cieľom projektu je návrh metodiky a unifikovaných metód a algoritmov optimalizácie počtu a rozmiestnenia slotov. Projekt je po obsahovej stránke dekomponovaný na nasledujúce subciele:
- Subcieľom projektu je navrhnúť metodiku, ktorá bude aplikovateľná pre rôzne typy výrobných technológii IO.
- Subcieľom projektu je navrhnúť metodiku, ktorá bude zahŕňať požiadavky na spájanie opakujúcich sa tvarov metalových vrstiev.
- Subcieľom projektu je navrhnúť riešenie, ktoré bude jednoducho implementovateľné v prostredí Cadence Design System bez nutnosti integrácie štandardných optimalizačných algoritmov.
- Subcieľom projektu je rozšírenie aplikačnej oblasti multiparametrického programovania do návrhu algoritmov pre rozmiestnenie objektov na ploche (floorplanning).
- Subcieľom projektu je vytvorenie odborného príspevku pre svetový kongres IFAC.
- Subcieľom projektu je vytvorenie odbornej publilkácie pre periodikum kategórie A.
- Subcieľom projektu je aplikácia optimalizačných prístupov, ktoré vznikli na pôde katedry informatizácie, automatizácie a matematiky v rámci projektu VEGA 1/0095/11.
- Subcieľom projektu je vytvorenie bakalárskych a diplomových projektov pre túto tému a výchova študentov.
Zodpovedný riešiteľ: Juraj Števek
Publikácie
2014
- J. Števek – M. Fikar: A heuristic approach for complexity reduction in explicit MPC - border based technique. Editor(i): J. Cigánek, Š. Kozák, A. Kozáková, D. Rosinová, V Medzinárodná konferencia Kybernetika a Informatika '14, Nakladateľstvo STU v Bratislave, Oščadnica, zv. 27, 2014.
- J. Števek – M. Kvasnica – M. Fikar – A. Vrbický: An Application of Multi-parametric Programming in Integrated Circuit Automation (Slotting Problem). V Preprints of the 19th IFAC World Congress Cape Town (South Africa) August 24 - August 29, 2014, str. 10275–10280, 2014.
Riešitelia