Prevažná väčšina chemických, farmaceutických a biotechnologických produktov je vyrábaná procesmi, ktoré operujú v neustálenom stave. Príklady takýchto procesov zahŕňajú vsádzkové a polovsádzkové procesy a procesy pracujúce v cyklickom ustálenom stave – chromatografické a absorpčné procesy. Návrh týchto procesov je v princípe príkladom optimálnej operácie procesov. Najmä vsádzkové procesy sú veľmi vhodné v farmaceutickom, biotechnologickom priemysle, pri polymerizácii, špeciálnej a poľnohospodárskej chémii, alebo pri výrobe elektrotechnických materiálov. Aj v návrhu produktov, čo je nová perspektívna oblasť v chemickom inžinierstve, sa vsádzkové reaktory využívajú veľmi často. Všetky tieto úvahy motivujú výskum návrhu a postupov, ktoré optimalizujú prechodové javy vo dynamických procesoch. Veľmi dôležitým aspektom výskumu je ekonomickosť výroby, ochrana životného prostredia a bezpečnosť výroby. Na pochopenie a zvládnutie týchto problémov potrebujeme optimálny návrh a prevádzku dynamických procesov.
Tento výskumný projekt sa zameriava na prechodové javy pri prevádzke dynamických procesov, ktoré sú opísané detailnými matematickými modelmi, obyčajne nelineárnymi diferenciálnymi rovnicami. Optimalizácia takýchto procesov pozostáva v vypočítaní optimálnych profilov optimalizovaných veličín (teplota, tlak, prietok, množstvo, teplo,...) alebo optimálnych hodnôt parametrov dynamického modelu procesu, ktorý minimalizuje (maximalizuje) danú účelovú funkciu (čas, výťažok, spotreba energie,...) vzhľadom na špecifikované obmedzenia (životné prostredie, bezpečnosť, ...). Takýto problém je známy pod pojmom dynamická optimalizácia alebo optimálne riadenie. Príklady takýchto problémov zahrňujú určenie optimálneho riadenia vsádzkových procesov, odhad kinetických parametrov chemických reakcií založených na experimentálnych údajoch, určenie optimálneho prechodu medzi dvomi režimami operácie, bezpečnostná analýza procesov, prediktívne riadenie, atď.
Kooperácia LSGC (ENSIC-INPL, Nancy) and STU v Bratislave začala pred viacerými rokmi, keď niektorí slovenskí výskumníci boli na pobytoch v Nancy v rámci programov európskej únie (TEMPUS), post-doktorandských programov (CNRS, Elf Aquitaine), alebo programov francúzskej vlády pre zahraničných výskumníkov (Minist?re de la Recherche, Région de Lorraine).
Na základe týchto kooperácií boli vyvinuté metódy a algoritmy dynamickej optimalizácie pre petrochemické procesy, destilačné kolóny, čističky odpadových vôd. Začal sa vývoj softvéru pre dynamickú optimalizáciu DYNO. Tento softvér je v súčasnosti využívaný vo Francúzsku, Slovensku, Indii, Malajzii, USA (NASA),...
Účelom kooperácie je nasledovné: