NIL-I-007-d
pracovníci OIRP
Cieľom projektu je podnietenie spolupráce vo výskume v oblasti automatického riadenia na partnerských inštitúciách STU Bratislava a NTNU Trondheim. Tento cieľ by mal byť naplnený podporovaním širokého spektra aktivít siahajúcich od pobytov študentov inžinierskeho a doktorandského štúdia, pobytov učiteľov a výskumníkov, cez organizáciu medzinárodných letných škôl a konferencií, spoločný vývoj študijných materiálov až po podporu spoločných publikácií na špičkových konferenciách a vo vedeckých časopisoch.
Pokroky v oblasti automatického riadenia priamo ovplyvňujú pokrok v mnohých oblastiach našej spoločnosti: môžu mať významný dopad na trvale udržateľný rozvoj, na ochranu životného prostredia, na medicínu, biotechnológie, nanotechnológie, dopravu, komunikácie, riadenie procesov, výrobu energie atď. Globalizačné trendy a zvyšujúca sa rozmanitosť odborností vyžadujú širokú medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu, ktorú je vhodné budovať už začleňovaním študentov inžinierskeho a doktorandského štúdia a ďalej rozširovať pomocou aktivít celoživotného vzdelávania učiteľov a výskumníkov univerzít.
Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) a Norwegian University of Science and Technology in Trondeim (NTNU) reprezentujú vedúce národné inštitúcie v oblasti automatického riadenia na Slovensku a v Nórsku. Hoci sú zahrnuté v mnohých medzinárodných výskumných aktivitách, vidia vysoký potenciál zvýšenia efektívnosti svojich aktivít prehlbovaním vzájomnej spolupráce. Doteraz prebiehala vzájomná spolupráca týchto inštitúcií hlavne na báze individuálnych iniciatív študentov doktorandského štúdia s využitím podpory rôznych vedeckých projektov.
Cieľom tohto projektu je zintenzívniť a systematizovať tieto úvodné iniciatívy a zároveň rozšíriť spektrum vzájomnej spolupráce. S ohľadom na takto definované poslanie sa projekt dominantne zameriava na vzájomné mobility študentov aj zamestnancov, ktoré by mohli aktivovať a prehĺbiť ďalšiu vzájomnú výskumnú spoluprácu.
Ťažiskom spolupráce je podpora mobilít študentov inžinierskeho a doktorandského štúdia, ktoré predstavujú z hľadiska rozvoja spolupráce dlhodobú investíciu. Mobility učiteľov a výskumníkov budú zamerané hlavne na prednáškové pobyty, čo zahrňuje aj účasť na spoločne organizovaných konferenciách a workshopoch/tutoriáloch.
Efektívnosť vysokoškolského štúdia aj rôznych aktivít celoživotného vzdelávania tiež možno podporiť spoločným vývojom študijných materiálov, ktorý bude zahrňovať spoločný vývoj učebníc a návodov zameraných na oblasť pokročilého riadenia zahrňujúceho progresívne trendy ako prediktívne riadenie, optimalizácia, riadenie s obmedzeniami, nelineárne riadenie, PID regulátory, vzdelávanie a experimentovanie cez Internet, počítačové simulácie a rôzne aplikácie automatického riadenia.
Pyramída spoločných aktivít bude podporovať prípravu vedeckých publikácií pre uznávané svetové vedecké časopisy a prípravu nových výskumných projektov.
Počas inžinierskeho štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave som sa zúčastnil výmenného študijného pobytu v rámci projektu NIL. Uvedený výmenný študijný pobyt som absolvoval na Norwegian University of Sience and Technology (NTNU) Trondheim, kde som pracoval na mojej diplomovej práci a zároveň projekte pod vedením Prof. S. Skogestada spolu s doktorandom Henrikom Manumom. Diplomová práca a projekt sa zaoberá analýzou zníženia kvality riadenia pri použití zjednodušených formulácii MPC. Počas celého pobytu som sa zúčastňoval na pravidelných tímových stretnutiach, ktoré sa konali každý týždeň. Na týchto stretnutiach som sa spoznal s novými ľuďmi s ktorými som mal možnosť diskutovať na rôzne zaujímavé témy. Získané vedomosti, poznatky a rady mi umožnili lepšie zvládnuť moju diplomovú prácu a rozšíriť si znalosti nielen z odborného, ale aj z kultúrneho, jazykového a medziľudského hľadiska. Ďalšou nepochybnou výhodou môjho pobytu v Nórsku bola práca s materiálmi a literatúrou prevažne v anglickom jazyku a spolupráca s ľuďmi, ktorý pochádzali z rozličných kultúrnych a jazykových prostredí, čo mi umožnilo zlepšenie mojich jazykových schopností v anglickom jazyku. Zároveň som mal možnosť navštíviť krásnu krajinu, medzi ktoré Nórsko bez pochyby patrí.
V termíne od 23.5.2010 do 19.6.2010 som sa zúčastnil výmenného študijného pobytu v rámci projektu NIL. Uvedený výmenný študijný pobyt som absolvoval na Norwegian University of Sience and Technology (NTNU) Trondheim. Počas pobytu som sa zúčastnil týždňového kurzu s názvom Numerické metódy v nelineárnom optimálnom riadení. Kurz viedol prof. Moritz Diehl z belgickej univerzity K.U.Leuven. Účastníci boli oboznámení so základnými numerickými metódami pri výpočte optimálneho riadenia dynamických procesov ako sú metódy založené na aproximácii trajektórii riadiacich veličín či metódy založené na ortogonálnej kolokácii. Ďalšími témami kurzu boli nelineárne prediktívne riadenie, odhad parametrov a stavov a takisto robustné metódy optimálneho riadenia. Medzi ďalšie prínosy môjho pobytu patria moje prednášky pred tunajšou skupinou zaoberajúcou sa riadením procesov chemickej technológie ako aj pred vedením spoločnosti Cybernetica zaoberajúcou sa vývojom komerčných produktov pre optimálne a prediktívne riadenie chemicko-technologických procesov. Obe tieto prednášky znamenali vzájomnú výmenu informácii a nápadov v spomenutých výskumných oblastiach.
V termíne od 26.7.2010 do 9.8.2010 sme sa absolvovali 14 dňový pobyt v Trondheime v rámci projektu NIL. Stretli sme sa s prof. Hovdom, prof. Johansenom, prof. Skogestadom a ich kolegami. Boli sme oboznámení s podmienkami a vybavením partnerských pracovíšť. Predniesli sme dve prednášky: "Optimal Operation of Dynamic Proceses", "Recent Advances in Real-time MPC". Na základe nich potom prebiehali ďašie diskusie s partnermi. Okrem toho sme prebrali otázky možnej spolupráce pri príprave európskych projektov a pripravovali spoločné publikácie.
Vyvrcholením projektu bol päťdňový workshop, na ktorom sa zúčastnili všetci účastníci projektu z Bratislavy a Trondheimu. Počas neho boli prezentované hlavné výsledky účastníkov projektu. Zároveň boli vydané tri publikácie (Textbook, Workbook a Preprints), ktoré sumarizujú hlavné výsledky. Tieto publikácie sú v elektronickej verzii dostupné tu.