Prečítajte si najnovší rozhovor s našou absolventkou Katkou. Katka úspešne absolvovala inžiniersky študijný program Automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve v roku 2010. Vo svojej práci sa venuje aktuálnej problematike kybernetickej bezpečnosti. Katka nám tento týždeň porozprávala aj o zaujímavom projekte zameranom na talentovaných študentov, ktorý absolventom umožňuje uplatnenie na trhu práce v perspektívnej oblasti.
V stredu 23. novembra 2022 sa na FCHPT STU uskutoční 24. celoslovenská študentská vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou pod názvom "Chémia a technológie pre život". Študentská vedecká konferencia je príležitosťou pre študentov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia súťažne prezentovať vedecké a odborné práce. Najlepšie práce v jednotlivých sekciách budú odmenené. Na konferencii prebehne v aj nesúťažná prehliadka prác študentov doktorandského štúdia. Viac informácií nájdete na stránke ŠVK.
Ďakujeme za podporu partnerom sekcie "Riadenie procesov podporené informačnými technológiami": Humusoft, Honeywell, Spolchemie, CZ Propag.
Ing. Martin Mojto sa v dňoch 18.-19. Októbra 2022 zúčastnil na konferencii Advanced Process Modelling Forum (APMF) 2022 v Londýne. Táto konferencia bola organizovaná vetvou spoločnosti SIEMENS, SIEMENS Process System Engineering (SPSE). Martin úspešne prezentoval poster "Multi-Model Soft-Sensor Design for a Depropanizer Distillation Column", kde zhrnul výsledky svojej práce v spolupráci so spoločnosťou Slovnaft, a.s.
V utorok 25. októbra o 14.00 h SELČ sa uskutoční vedecký seminár z cyklu "Research Seminar on Smart Cybernetics". Mikael Kurula z Åbo Akademi University, Turku, Fínsko prednesie prednášku s názvom "Explicit model predictive control for PDEs".
V utorok 18.10.2022 sa na ÚIAM uskutočnil vedecký seminár na tému: "Modeling and optimization of low-pressure gas-carburizing furnaces". Vedecký seminár bude viesť Fatima Matamoros, doktorand na Reactions and Chemical Engineering Laboratory, National Center for Scientific Research / Université de Lorraine, Nancy, France. Jej školiteľom je Prof. Abderrazak M. Latifi. Vedecký seminár bol organizovaný v rámci projektu FrontSeat, v rámci pravidelne organizovaného semináru "Research Seminar on Smart Cybernetics".
Prečítajte si zaujímavý článok na portáli Veda na dosah, v ktorom je predstavený náš projekt inteligentného ekologického skleníka VESNA, ktorý vyvíjame spolu s našimi študentami:
Firma Dell technologies spúšťa druhý ročník unikátneho #STEMAspire mentoring programu pre vysokoškolské študentky so zameraním na vedu, technológie, inžinierstvo či matematiku.
Tisíce návštevníkom Európskej noci výskumníkov si mohli vyskúšať praktické ukážky automatizácie a riadenia procesov v našom stánku IAM. Veľmi nás teší vysoký záujem o náš stánok, v ktorom si návštevníci mohli vyskúšať riadenie inteligentného skleníka VESNA cez tablet pomocou cloudovej technológie. Účastníci sa tiež mohli naučiť základné princípy riadenia ovládaním výšky, v ktorej sa vznáša teleso nadnášané prietokom prúdiaceho vzduchu v zariadení FlexyAir.
Vo štvrtok 30.9.2022 sme na ÚIAM spolu s vedením FCHPT STU organizovali druhé stretnutie mladých vedcov STU. V rámci programu boli diskutované prierezové informácie o spolupráci medzi fakultami a účastníci mali možnosť nahliadnuť do laboratória chemických procesov a mechatronického laboratória na našom ústave, do laboratória environmentálnej analýzy na oddelení environmentálneho inžinierstva a takisto aj do pobočky FABLABu na našej fakulte. Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na ďalšie stretnutia.
This Student Contest Problem (SCP) is organized by the European Committee for the Use of Computers in Chemical Engineering Education (EURECHA), with the support of the CAPE Working Party and the Energy section of the European Federation of Chemical Engineering. The contest problem is open to Bachelor/Master/PhD level students. The participants have a few months to prepare and submit solutions to an open problem that involves Energy and Chemical Engineering, while using tools of Computer Aided Chemical Engineering. The deadline for submission is April 15 2023, 23:59 CET. Solutions can be prepared by individuals or by teams.