Grant: Programu na podporu mladých výskumníkov STU v Bratislave
Čas riešenia: 2014
Abstrakt: Priemyselné technológie pre integrované obvody implementujú niekoľko desiatok výrobných krokov, ako napr. optická expozícia, vývoj odporovej vrstvy a leptanie, nanesenie chemických pár a chemicko-mechanické leštenie. Všetky tieto výrobné kroky majú vplyv na lokálne elektrické charakteristiky súvislých metalových vrstiev čipu. Aby boli vplyvy výrobných krokov rovnomerné a predikovateľné, návrh jednotlivých komponentov čipu musí byť spravený so zreteľom na určité parametre „hustoty“. Preto každá súvislá metalová vrstva musí byť navrhnutá tak, aby sa do vnútra tvaru tejto vrstvy nedal vkresliť štvorec vačší ako WxW μm. Pokiaľ vrstva nespĺňa takúto podmienku, je potrebné vytvoriť vo vrstve „drážky“ obdĺžnikového tvaru (sloty).
Tento projekt nadväzuje na úspešný projekt „Advance Slotting problem in IC automation“ (Grant STU 2013), v ktorom bol navrhnutý originálny prístup pre optimálne rozloženie slotov v metalových vrstvách výkonového tranzistora. Optimálne rozloženie je dosiahnuté prostredníctvom explicitnej matematickej funkcie (tzv. PWA funkcia), ktorá je ľahko implementovateľná, vyznačuje sa rýchlou evaluáciou a dovoľuje vylúčiť komerčné optimalizačné algoritmy na uživateľskej strane.
Tento projekt je zameraný na rozvoj navrhnutej metodiky, optimalizáciu veľkosti PWA funkcie a extenzívne porovnanie s klasickými prístupmi automatického rozloženia slotov.
Hlavným cieľom projektu je optimalizácia veľkosti PWA funkcie, ktorá generuje optimálne rozloženie slotov. Projekt je po obsahovej stránke dekomponovaný na nasledujúce subciele:
Subcieľom projektu je zníženie zložitostii PWA funkcie metódou spájania regiónov (kombinatorický prístup).
Subcieľom projektu je simulačné porovnanie s klasickými prístupmi automatického rozloženia slotov.
Subcieľom projektu je rozšírenie aplikačnej oblasti multiparametrického programovania do návrhu algoritmov pre rozmiestnenie objektov na ploche (floorplanning).
Subcieľom projektu je vytvorenie odbornej publilkácie pre periodikum kategórie A.
Subcieľom projektu je aplikácia optimalizačných prístupov, ktoré vznikli na pôde katedry informatizácie, automatizácie a matematiky v rámci projektu VEGA 1/0095/11.
Subcieľom projektu je vytvorenie bakalárskych a diplomových projektov pre túto tému a výchova študentov.
Zodpovedný riešiteľ: Juraj Števek